مدیریت کلاس درس

کلاس درس مکانی است که دانش آموزان برای چندین ساعت در طی روز در آن حضور می یابند . طبیعی است کودکی که در بیرون از مدرسه و دارای جنب و جوش بسیاری است در زمان های دیگر نیز به دنبال جنب و جوش و حرکت باشد و نباید انتظار داشته باشیم دانش آموز تمام مدتی که در کلاس درس است ساکت سر جای خودش بنشیند و هیچ کاری انجام ندهد و یا فقط به معلم گوش دهد.

مدیریت کلاس به طیف گسترده ای از مهارت ها و تکنیک هایی  گفته می شود که معلمان برای سازماندهی دانش آموزان، با نظم بودن، متمرکز بودن، توجه داشتن، روی کار و بهره وری تحصیلی در طول کلاس استفاده می کنند.

علل بی نظمی در کلاس 

علل مختلفی در ایجاد بی نظمی در کلاس درس موثرند که به این صورت می توان آنها را مظرح نمود:

علل مربوط به کلاس درس

علل مربوط به معلم

علل مربوط به دانش آموز

سایر علت ها مانند خانواده و …

نکته: کارهایی که شما در روز های اول مدرسه انجام می دهید موفقیت شما را در طول سال تحصیلی تعیین می کند،همچنین کار هایی که در روز های  اول مدرسه انجام می دهید شکست در بقیه سال  تحصیلی  را در بر خواهد داشت

اولین روز مدرسه
اولین روز و برقراری ارتباط مناسب با دانش اموزان

اولین روز موفق مدرسه زمینه را برای یک کلاس درس موثر فراهم می کند. سعی کنید روز قبل از روز اول مدرسه به اندازه کافی استراحت کنید، همه چیز را سازماندهی کنید و برای هفته اول کلاس ها آماده شوید. احتمال دارد در هفته اول احساس خستگی کنید که امری طبیعی است ، اما  باید به خاطر داشته باشید که همه چیر را از قبل آماده کنید.

اولین روز مدرسه

در پژوهشی که توسط داگلاس بروکس  استاد دانشگاه ، روی تعدادی از معلمان در روز اول مدرسه انجام داد،( بر اساس فیلم های ضبط شده از کلاس آنها) متوجه شد که  معلمان غیر اثربخش  اولین روز مدرسه را با ارائه گزارش  از یک موضوع  یا انجام یک فعالیت سرگرم کننده  شروع  کردند.

معلمان موثر  و اثربخش  زمان خود را صرف سازماندهی و ساختار بندی کلاس خود کردند تا دانش آموزان بدانند برای موفق شدن چه کاری باید انجام دهند.

مهمترین چیزی که در هفته اول مدرسه باید دنبال شود ، ایجاد ثبات است. دانش آموزان باید بدانند دقیقا چه چیزی دریافت می کنند و چه اتفاقی خواهد افتاد . دانش آموزان غافلگیری و بی نظمی نمی خواهند . ثبات مانع از این می شود  که آنها بپرسند : امروز چه کاری باید انجام دهیم؟

دانش آموزان خواهان محیطی امن ، قابل پیش بینی و پرورش دهنده  هستند که یکی از عناصر چنین محیطی ثبات است. دانش آموزان کلاس هایی را دوست دارند  که به خوبی مدیریت شوند، زیرا هیچ کس سر آنها داد نمی زند  و یادگیری انجام می شود. معلمان موثر دو هفته اول را به دانش آموزان  آموزش می دهند به طور مداوم بر اعمال خود در محیط کلاس درس کنترل داشته باشند.

مدیریت کلاس

معلمان  موثر روش های مدیریت کلاس را آموزش می دهند که همین باعث ایجاد ثبات می شود. کلاس های درس آنها دلسوزانه،تفکر برانگیز ، چالش انگیز  است و از نظر تحصیلی باعث موفقیت می شود.

 اساس یادگیری در کلاس درس، کلاسی است  که به خوبی مدیریت شده است. این معلمان کلاس خود را برنامه ریز ی نموده دارای طرح درس بوده و  رویه هایی هستند که یادگیری  دانش آموزان را به دنبال دارد.

یکی از بهترین رمز های موفقیت کمک گرفتن از همکاران توانمند مدرسه است. به  همکاران خود مراجعه کنید به کلاس آنها بروید. به اطراف کلاس آنها  نگاهی بیاندازید .از  طریق حمایت متقابل و به اشتراک گذاری ، ما حرفه ی خود را بهبود می بخشیم.

این را باید بدانیم که  تحصیلات دانشگاهی هرگز  کافی نیست ، با داشتن مدرک تحصیلی نمی توان گفت فرد صلاحیت  لازم در این زمینه را به دست آورده است.

بهترین معلم ها دائما خود را در معرض آموزش مستمر قرار می دهند.

سال اول تدریس می تواند ترسناک باشد اگر :

 • دانشگاه تربیت معلم شما را آماده نکرده باشد

 • تدریس در دوران دانشجویی شما را آماده نکرده باشد

 • اداره آموزش و پرورش شما را آماده نکرده باشد

 • از شما توقع داشته باشند که به کلاس بروید و تدریس موفقی داشته باشید.

این نکته را به خاطر داشته باشید  زمانی که شما برای اولین بار برای تدریس  وارد مدرسه می شوید با همه ی معلمانی که در آن مدرسه هستند برابر هستید. شما همان دانش آموزانی دارید  که سایر  معلم ها دارند، شما همان برنامه درسی و طرح درس  را خواهید داشت  و شما همان مدیران را خواهید داشت.مانند سایر معلم ، وظایف و مسوولیت هایی خواهید داشت، با این حال از شما انتظار می رود که در روز اول مدرسه کامل باشید و سپس هر سال بهتر شوید.

به یاد داشته باشید که تبدیل شدن به یک معلم موثر یک فرایند یادگیری بی پایان است. از شما انتظار می رود وظایف خود را به طور کامل انجام دهید.

آموزش به معنای ایجاد یک محصول نیست ، بلکه یک فرایند است که پایانی ندارد.

هیچ پاسخ ثابت  و فراگیری در آموزش و پرورش وجود ندارد. هیچ راه حل سریع و پاسخ ساده و هیچ مدل مطمئنی وجود ندارد.

این معلمان هستند  که باید اثربخش باشند زیرا باید آن را به عنوان یک حرفه نگاه کنند  نه یک شغل . تمام زندگی حرفه ای شما  روبروی شما  است ، اگر می خواهید نتایج  مثبتی از شغل حرفه ای خود  داشته باشید باید بدانید که همکاران شما بهترین  منبع شما هستند.

به یادگیری  از طریق کارگاه ها ،کنفرانس ها، دوره های آموزشی ، مقالات مجلات حرفه ای، کتاب ها و اینترنت بپردازید.

به طور کلی  8 مساله  اساسی وجود دارد  که معلمان در سال اول تدریس با آن رو به رو هستند:

 • نظم کلاس

 • برانگیختن دانش آموزان

 • برخورد با رفتار های ناد رست دانش آموزان

 • ارزیابی کار دانش آموزان

 • حفظ روابط والدین و معلمان

 • سازماندهی کارهای کلاس

 • کار با منابع ناکافی آموزشی و کمک آموزشی

 • حمایت از دانش آموزان در مسایل شخصی

معلمان معمولا از نبود حمایت حرفه ای برای بهبود مدیریت کلاس شان شکایت داشته اند. به همین منظور برای داشتن آموزش کافی در این زمینه می توانید از دوره ی 22 نکته طلایی برای مدیریت کلاس از اولین روز مدرسه  استفاده نمایید . این دوره از جمله مهمترین دوره ها و منحصر به فرد ترین و کاملترین دوره ی مدیریت کلاس به شمار می رود

در این ویدیو می توانید 20 دقیقه از این دوره را به صورت رایگان مشاهده فرمایید